POSTARZANIE – STYLIZOWANIE  DESEK  PARKIETOWYCH

Na rynku parkieciarskim coraz częściej spotyka się deski parkietowe czy podłogowe określane jako postarzane lub stylizowane, a także ryflowane i fazowane. Co oznaczają te pojęcia ?
Chodzi o to, żeby nowo ułożona posadzka drewniana miała wygląd starej, już długo użytkowanej, takiej nadającej pomieszczeniom swojskości, ciepła, przytulności … Oczywiście każda posadzka po latach sama się zestarzeje. Ale chodzi o uzyskanie takiego efektu już teraz.
W związku z tym deski podłogowe od razu w procesie produkcji zostają poddawane odpowiednim procesom postarzania i stylizowania. Mechaniczne wyczesanie miękiszu między słojowego podkreśla usłojenie, bardziej widoczne są sęki i pęknięcia. Podłogi uzyskują wygląd jakby wytartych od używania desek. Dla nabrania odpowiedniej patyny czasami deski nasącza się odpowiednimi preparatami.
Fazowanie to ścięcie lub zaokrąglenie kantów desek, może być na bokach długich lub na wszystkich czterech bokach, uzyskuje się efekt rozdzielenia desek między sobą.
Ryflowanie to coraz modniejszy efekt posadzki cyklinowanej ręczną cykliną, jak to niegdyś bywało. Uzyskuje się to poprzez struganie specjalnymi nożami. Między śladami noży widoczne są jakby grzbieciki dające efekt pofalowania powierzchni.
Posadzki w takim wykonaniu są wykańczane olejami lub olejowoskami już w procesie produkcji lub na budowie. Można też użyć lakierów, ale jest to rzadziej wykonywane. Oleje występują w wielu kolorach, przez co można uzyskać wygląd zgodny z marzeniami.
A  jeśli zdarzy się zarysować czy uszkodzić przypadkiem jakąś deskę !.. nie ma problemu i  tak jest to prawie niewidoczne na takiej podłodze. Możemy ją wreszcie używać normalnie.   

Wykonanie: Aginus